Reklama

Zmarł harcmistrz Leszek Włodek. To była znana postać w Przemyślu i okolicach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego Ziemi Przemyskiej

Zmarł harcmistrz Leszek Włodek. To była znana postać w Przemyślu i okolicach - Zdjęcie główne

Zmarł harcmistrz Leszek Włodek | foto Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego Ziemi Przemyskiej

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia 5 lutego zmarł harcmistrz Leszek Włodek - informuje Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego Ziemi Przemyskiej. W trakcie drugiej wojny światowej i tuż po jej zakończeniu działał w konspiracji. Miał 91 lat.

Pułkownik harcmistrz Leszek Włodek "Azymut", "Mściwój", "Leszek Biały" urodził się 7 sierpnia 1930 roku w Przemyślu. Z harcerstwem był związany od najmłodszych lat. Od 1938 roku członek Harcerskiego Pogotowia Wojennego w ramach którego zajmował się dostarczaniem żywności jeńcom wojennym oraz opieką nad rannymi i uchodźcami. Uczestnik tajnego nauczania, od 1942 roku zmobilizowany do  drużyny Bojowych Szkół Łączności Szarych Szeregów, w której przeszedł szkolenie wojskowe oraz  ukończył szkołę podoficerską łączności. Zajmował się przenoszeniem meldunków i rozkazów. 

W kwietniu 1944 roku uczestniczy jako łącznik w akcji "Jula" prowadzonej przez słynny Batalion "Zośka". Był także łącznikiem majora Władysława Koby "Rak" do 1945 roku. W latach 1945-1947 kierował działalnością konspiracyjnej drużyny instruktorskiej kryptonim "Klub Dyskusyjny". Druh Leszek u schyłku wojny i po jej zakończeniu należał kolejno do Organizacji: "NIE", Delegatury Rządu na Kraj oraz Konfederacji Niepodległej Polski. Aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa w 1949 roku, odsiedział cztery lata w więzieniu. Po wyjściu z na wolność był prześladowany.

W późniejszych latach pracował w Centralnym Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Archiwum Państwowym w Przemyślu, Przeworsku i Rzeszowie, w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, a także w szkolnictwie. W ostatnich latach Członek Honorowy Zarządu Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Przemyślu, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej, członek Stowarzyszenia Szarych Szeregów – oddział w Przemyślu, przewodniczący Kapituły Honorowej Odznaki Harcerstwa Przemyskiego oraz przewodniczący Hufcowej Komisji Historycznej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy