Reklama

W górach nie ma żartów! Zobacz unikalne fotografie z akcji ratowników TOPR sprzed prawie stu lat [ZDJĘCIA]

Opublikowano: pon, 20 gru 2021 13:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Historia Bez specjalistycznego sprzętu, siłą mięśni i łopatą - tak blisko sto lat temu wyglądały akcje ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Mamy dla was zdjęcia z jednej z akcji, która miała miejsce po zejściu lawiny zimą 1935 roku.

29 października 1909 roku został zatwierdzony przez galicyjskie Namiestnictwo we Lwowie statut pogotowia i dzień ten został przyjęty jako oficjalna data powstania Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wolontariusze, pasjonaci gór z narażeniem własnego życia wyruszali na akcje. Mamy dla was fotografie z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Zobaczcie jak kiedyś wyglądała walka o ludzkie życie. Wtedy ratownicy nie mieli do swojej dyspozycji skuterów, śmigłowców, a dotarcie do poszkodowanych wymagało ogromnej siły.

TOPR obecnie to nowoczesna, profesjonalna organizacja ratownicza zatrudniająca wysokiej klasy specjalistów ratownictwa górskiego wspieranych przez dobrze wyszkolonych wolontariuszy.

Grupa Bieszczadzka GOPR jest jedną z siedmiu grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Podstawowa działalność to pomoc potrzebującym ludziom w górach, ale ratownicy często biorą udział w akcjach poza terenem górskim np. przy ciężkich poszukiwaniach, wypadkach masowych czy działaniach z użyciem technik linowych i śmigłowca. Grupa prowadzi działalność ratowniczą od 1961 roku na terenie Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Dyżury pełnione są w czterech stacjach ratunkowych w tym w dwóch całodobowo, które zabezpieczane są przez około 200 ratowników ochotników oraz kadrę zawodową.

Zapraszamy do galerii zdjęć. Zobaczcie pracę ratowników TOPR z lat 30-tych dwudziestego wieku. Są tam fotografie z akcji, która zakończyła się tragicznie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.