Reklama

TOP 20 Filmów nakręconych na Podkarpaciu

Opublikowano:
Autor:

TOP 20 Filmów nakręconych na Podkarpaciu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Historia Podkarpacie nie kojarzy się z kinematografią i filmami. Kiedy myślimy o kinie w Polsce - niekoniecznie naszym krajowym, na myśl przychodzą nam takie miejsca, jak Warszawa, Łódź czy Kraków. Mało kto wspomni o Podkarpaciu, a jest to całkowicie niesłuszne! Bowiem wielu reżyserów i producentów filmowych w szczególności upodobało sobie nasze województwo. Oto nasza lista 20 filmów, które nakręcono w całości lub częściowo na Podkarpaciu - w tym prawdziwe klasyki i perły polskiej kinematografii.

SYBERIADA POLSKA

Syberiada Polska - film w reżyserii Janusza Zaorskiego na podstawie książki Zbigniewa Domino, opowiadający o losach zesłańców polskich w latach 40 XX wieku z perspektywy młodego Staszka Doliny, który trafił do radzieckiego obozu wraz z całą rodziną. Film kręcono częściowo w Sanoku, a konkretniej w Muzeum Budownictwa Ludowego.

 

PAN WOŁODYJOWSKI

   

Pan Wołodyjowski - prawdziwy klasyk polskiej kinematografii w reżyserii niesamowitego Jerzego Hoffmana. Było to jedno z największych filmowych dzieł w czasach "środkowego PRL-u". Pana Wołodyjowskiego kręcono częściowo w Bieszczadach, a konkretniej w gminie Lutowiska w Chmielu - który miał służyć za filmowy Raszków (wieś obecnie znajdująca się w Mołdawii/Naddniestrzu). Niektóre sceny kręcono także między Lutowiskami a Skorodnem, gdzie postawiono rekwizyt wsi Chrepitów. Również ucieczka Basi przed Azją Tuhajbejowiczem została nakręcona na Podkarpaciu, a konkretniej nad potokiem Głuchy w Górach Sanocko-Turczańskich.

 

RANCHO TEXAS

Rancho Texas - polski film przygodowy (1958 rok) w reżyserii Wadima Berestowskiego, hucznie nazywany "pierwszym polskim westernem", choć w rzeczywistości nie był to typowo ten gatunek. Opowiada on o losach dwóch studentów zootechniki, Jacka i Stefana, którzy postanawiają zatrudnić się jako "kowboje" przy wypasie bydła. Jak się okazuje - mężczyźni wdali się w konflikt z bandą przemytników, gdyż niczego nieświadomy Jacek podrywał ukochaną lokalnego watażki. A co posłużyło za polskie prerie i dziki zachód w naszym rodzimym dziele? Oczywiście Bieszczady! Sceny kręcono w Tworylnem - nie istniejącej już wsi w gminie Czarna w powiecie bieszczadzkim.

 

WŁADCY PRZYGÓD. STĄD DO OBLIVIO

Władcy Przygód. Stąd do Oblivio - polska przygodowa komedia familijna z 2019 roku w reżyserii Tomasza Szafrańskiego. Opowiada o losach Franka, 12-letniego wynalazcy wychowywanego samotnie przez swoją matkę. Pewnego dnia Franek zaprzyjaźnia się z rówieśniczką Izką i w wyniku nieudanego eksperymentu przenoszą się do innego wymiaru. Film zrealizowano częściowo na rzeszowskim rynku.

 

KRONIKA WYPADKÓW MIŁOSNYCH

Kronika wypadków miłosnych - polski dramat obyczajowy z 1985 roku w reżyserii wybitnego Andrzeja Wajdy, który został zrealizowany na podstawie scenariusza Tadeusza Konwickiego, opartego na jego własnej powieści o tym samym tytule. Miejscem akcji jest Wilno i oraz jego okolice, a czas akcji przypada na przeddzień wybuchu II wojny światowej. Film opowiada o miłości dwójki maturzystów - Witka i Aliny, a nakręcono go... w Przemyślu! Plenerami są obecne ul. Zamkowa oraz pl. Legionów.

 

TRĘDOWATA

Trędowata - kolejne dzieło Jerzego Hoffmana, tym razem stworzona w oparciu o powieść Heleny Mniszkówny pod tym samym tytułem. Film pochodzi z 1976 roku i opowiada o trudnej miłości pomiędzy stanami społecznymi. Stefania Rudecka, guwernantka panienki Luci, wzbudza uczucia i zainteresowanie przystojnego ordynata Waldemara. Parę czeka jednak brak akceptacji ze strony społeczeństwa i uczucie pełne wyrzeczeń. Sceny zrealizowano w Łańcucie, a konkretniej w zamku Lubomirskich i Potockich.

 

OKO PROROKA

Oko Proroka - czas na międzynarodowe dzieło Polaków i Bułgarów, czyli - Oko Proroka. Jest to film przygodowy z 1982 roku w reżyserii Pawła Komorowskiego, a zrealizowano go na podstawie powieści Władysława Łozińskiego o tym samym tytule. Akcja filmu toczy się w czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów, na rubieżach szlacheckiej republiki. Marek Bystry trafia do tureckiej niewoli i zostaje sprzedany do katorżniczej pracy w kopalni. Jego nastoletni syn Hanusz postanawia wykupić ojca z jasyru. Zaprzyjaźnieni z nim kozacy powierzają mu bezcenny diament "Oko Proroka", aby ten mógł wyzwolić swojego ojca. Hanusz przemierza Bułgarię znajdującą się pod osmańskim butem i przeżywa wiele przygód. Film zrealizowano w Sanoku, a konkretniej w Muzeum Budownictwa Ludowego.

 

Höre die Stille 

Höre die Stille - to dzieło naszego zachodniego sąsiada - Niemców. Jest to wojenny film fabularny z 2014 roku, który swoją premierę miał rok później. Reżyserem tego dzieła jest Ed Ehrenberg. Film opowiada o Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej, a jego akcja rozgrywa się na Ukrainie w 1941 roku, w wiosce, w której żyją potomkowie niemieckich osadników. Kruchy sojusz pomiędzy nazistami a lokalnymi potomkami Niemców zostaje nadwyrężony, w chwili zamordowania przez żołnierza Wehrmachtu wieśniaczki. Niemiecki wojak zostaje w odwecie zabity, a rzeczywistość przybiera wojenne barwy. Film zrealizowano na terenie sanockiego skansenu oraz Galicyjskiego Rynku, a także w górach Słonnych.

 

WOŁYŃ

Wołyń - to film, który był na ustach całej Polski i Ukrainy. Polski dramat z 2016 roku w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego opisuje historię relacji polsko-ukraińskich na Wołyniu oraz opowiada o samej przerażającej zbrodni, jakiej dopuścili się nasi wschodni sąsiedzi, a także zawiłych związkach i walkach toczonych przez lokalne społeczności Polaków, Ukraińców i Żydów. Sceny do filmu były kręcone m.in. w Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Trzęsówce, Lipnicy oraz w Sanoku.

 

KATYŃ

Katyń - polski film wojenny z 2007 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy. Kolejne dzieło, które było na ustach Polaków oraz naszych wschodnich sąsiadów - tym razem Rosjan. Wzbudził on również olbrzymie kontrowersje w Chińskiej Republice Ludowej, która zakazała jego emisji. Film opowiadał o zbrodni katyńskiej i został nominowany do Oscara 2007 roku w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny. Zdjęcia do tego dzieła powstawały w Starym Dzikowie w powiecie lubaczowskim.

 

Zimna wojna - polsko-francusko-brytyjski melodramat w reżyserii Pawła Pawlikowskiego. Bohaterami tego dzieła są pianista Wiktor oraz członkini zespołu muzyki ludowej Zula, którzy w okresie zimnej wojny miotają się między Europą zachodnią a blokiem wschodnim, a w między czasie para zakochuje się w sobie. Życie w komunistycznej Polsce nie jest jednak dla nich łaskawe, Wiktor zostaje skazany na 15-lat ciężkiej pracy w obozie za wielokrotne przekraczanie granic i domniemane szpiegostwo. Zula postanawia go ratować za wszelką cenę. Film współfinansowany był z budżetu województwa podkarpackiego oraz Rzeszowa. Sceny do filmu kręcono m.in. w Pacławiu i Kalwarii Pacławskiej w powiecie przemyskim. Dzieło Pawlikowskiego było kandydatem do Oscara.

 

BOŻE CIAŁO

Boże Ciało - tego filmu nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. W 2019 roku był na ustach całego kraju, a co za tym idzie - również naszego województwa. Boże Ciało było polskim kandydatem do Oscara. To film obyczajowy w reżyserii Jana Komasy, opowiada o losach 20-letniego Daniela, który w czasie pobytu w zakładzie poprawczym przeszedł przemianę i chce zostać księdzem. Po wyjściu na wolność chłopak pod nieobecność lokalnego duchownego w miasteczku w przebraniu księdza zaczyna pełnić posługę kapłańską. Jego metody są kontrowersyjne, choć budzą zainteresowanie wśród wiernych. Sytuacja komplikuje się, gdy do miasteczka przybywa jego dawny kolega z poprawczaka. Film został zrealizowany głównie w Jaśliskach w powiecie krośnieńskim.

 

NA GRANICY

Na granicy - polski thiller z 2016 roku w reżyserii Wojciecha Kasperskiego. Opowiada on o losach trzech mężczyzn - ojca i dwóch synów, którzy zimą przyjeżdżają w Bieszczady, aby ułożyć wzajemne relacje po niedawnej śmierci ich matki. Z czasem okazuje się jednak, iż bieszczadzka rzeczywistość nie jest tak kolorowa i beztroska, jak mogło się wydawać. Mężczyźni zostają wciągnięci w mroczny świat przestępczego pogranicza. Film zrealizowano w Bieszczadach, w okolicach Tarnawy Niżnej (powiat bieszczadzki) oraz Polańczyka (powiat leski).

 

WINO TRUSKAWKOWE

Wino truskawkowe - kolejna międzynarodowa produkcja na naszej liście. Tym razem jest to film polsko-słowacki w reżyserii Dariusza Jabłońskiego. Komediodramat z 2007 roku opowiada o losach Andrzeja, policjanta z Warszawy, który postanawia rozpocząć nowe życie w małym przygranicznym miasteczku na Podkarpaciu, nieopodal Słowacji. Zdjęcia do filmu kręcono w Jaśliskach, Dukli, Krośnie oraz Magurskim Parku Narodowym.

 

SERCE SERDUSZKO

 

Serce, Serduszko - to polski dramat z 2014 roku w reżyserii Jana Jakuba Kolskiego. Opowiada on o losach dwóch kobiet spragnionych miłości - kobiety i dziecka, Korduli oraz Maszeńki. Razem przemierzają całą Polskę od Bieszczad do Gdańska, aby Maszeńka mogła zdać do szkoły baletowej. Kobiety są jednak ścigane listem gończym przez policję. Film zrealizowano w Bieszczadach.

 

DOM ZŁY

Dom zły - dzieło Wojciecha Smarzowskiego z 2009 roku. To dramat kryminalny opowiadający o losach rodziny Dziabasów, którzy przeżywają straszliwy dramat po tym, jak przyjeżdża do nich przypadkowy gość Edward Środoń. Film zrealizowano po podkarpackiej stronie Beskidu Niskiego oraz w okolicach Gorlic w woj. małopolskim, nieopodal powiatu jasielskiego.

 

DROGÓWKA

Drogówka - kolejny film w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego (pochodzącego zresztą z Jedlicza), który jak widać, upodobał sobie nasze województwo. Drogówka to polski film fabularny z 2013 roku, który opowiada o losach polskich policjantów. Głównym bohaterem jest starszy sierżant Ryszard Król, który jest podejrzany o popełnienie przestępstwa. Musi udowodnić swoją niewinność. Film został zrealizowany m.in. w Ropczycach.

 

BANDYTA

Bandyta - francusko-niemiecko-polsko-brytyjski dramat psychologiczny z 1997 roku w reżyserii Macieja Dejczera. Dzieło to opowiada o losach młodego recydywisty, który zostaje skierowany do rumuńskiego szpitala dla sierot w ramach nowego brytyjskiego programu resocjalizacji. Rumuńskie Karpaty były imitowane przez nasze... podkarpackie Bieszczady!

 

KOROWÓD

Korowód - polski dramat z 2007 roku w reżyserii Jerzego Stuhra. Film opowiada o losach rodziny Dąbrowskich, od której pewnego dnia postanawia odejść głowa rodziny - Zdzisław, przykładny mąż i ojciec. Sceny do tego dzieła kręcone były m.in. w Rzeszowie.

 

Otto Schimek. Wierny sumieniu

Otto Schimek. Wierny sumieniu - polski film wojenny z 2016 roku w reżyserii Dawida Szpary. Opowiada on o losach żołnierza Wehrmachtu, który odmawia strzelania do polskich partyzantów na froncie wschodnim, za co spotyka go kara z rąk nazistów. Film oparto o prawdziwą historię, a sceny do niego powstały w Wyżnych (powiat strzyżowski) i Lipinach (powiat dębicki). 

A Ty jakie znasz filmy nakręcone częściowo lub w całości na Podkarpaciu?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE