Reklama

Pozostałości fortyfikacji w Uhercach Mineralnych. Co zostało z dworu Herburtów? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Historia Kiedyś był to jeden z najbardziej znanych dworów obronnych, a teraz jest to zapomniana ruina. Dawny dwór rodu Herburtów w Uhercach Mineralnych przetrwał, ale jest tak zdewastowany, że trudno go uznać za atrakcję turystyczną. Zobaczcie zdjęcia.

Około 1580 roku wzniósł go starostwa lwowski Mikołaj Herburt. Pod koniec szesnastego wieku Uherce Mineralne przeszły na własność Stanisława Tarnawskiego, chorążego ziemi sanockiej. Ten z powodu licznych długów pozbył się swego majątku ziemskiego, który mógł łatwo zostać zasądzony jako rekompensata wobec wierzycieli. Nowym właścicielem dworu Uherce został Stanisław Stadnicki z Leska.

Główny wierzyciel Tarnawskiego, referendarz koronny Jan Tomasz Drohojowski nie pogodził się z tą decyzją i tak rozpoczęła się jego 4-letnia prywatna wojna ze Stadnickim i Tarnawskim. Zameczek musiał być dobrze umocniony, ponieważ mimo kilku prób nie udało się go nigdy Drohojewskiemu zdobyć. Aby stale nękać jego właścicieli wzniósł on w okolicy Uherzec fortyfikację polową, otoczoną nawodnionymi fosami. W 1672 roku, podobnie jak cała wieś, budowla ucierpiała podczas najazdu Tatarów. Kolejne spustoszenie (...) CZYTAJ DALEJ>>

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy