Reklama

Poszukują fredrowskiej sztolni w Bieszczadach [FOTO]

Opublikowano: ndz, 27 wrz 2020 10:45
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Historia W lasach będących pod pieczą bieszczadzkiego Nadleśnictwa Cisna zachowały się ślady górnictwa z XIX wieku - to wówczas Jacek Fredro, ojciec polskiego pisarza, prowadził w okolicach huty. Z czasem wszelkie sztolnie zawaliły się, jednak działacze Fundacji Tylko Bieszczady są zdania, iż będą w stanie odnaleźć najsłynniejszą z nich - "Różę".

- Kilka lat temu zainteresowaliśmy się hutnictwem w Cisnej i dotarliśmy do pierwszych realnych wzmianek mówiących o nim. Sprawdziliśmy kilka miejsc, gdzie zgodnie z historycznymi zapisami, wydobywana była ruda żelaza, przetwarzana następne w lokalnej hucie aż do roku 1864. Sztolni w naszej gminie było kilka, między innymi na zboczach Hyrlatej, w okolicach Lisznej, nieopodal Majdanu i w Cisnej. Niestety, z czasem sztolnie się zawaliły i zapomniano o ich istnieniu. Największym znanym obiektem była sztolnia "Róża", której położenie udało się ustalić z największym prawdopodobieństwem. Zdecydowano się najpierw na badanie bez ingerencji bezpośredniej, czyli metodą elektrooporową, w czym wsparli Fundację naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego, którzy w ciągu trzech lat kilkakrotnie badali teren. Wyniki ich badań wykazały dużą anomalię w górotworze. Ale anomalia to nie sztolnia. Dlatego zdecydowaliśmy się na ostateczną próbę, czyli badanie inwazyjne z wprowadzeniem kamery do wnętrza sztolni. Dopiero ta metoda, jeżeli będzie skuteczna, da nam odpowiedź, jak wygląda "Róża" po prawie 200 latach. 

- przekazuje wiceprezes Paweł Wierzbicki w rozmowie z RDLP w Krośnie

Wiceprezes Fundacji Tylko Bieszczady zdradza również, iż jeśli hipoteza o lokalizacji fredrowskiej sztolni "Róża" okaże się prawdziwa, działacze będą dążyć do przeznaczenia jej pod obiekt turystyczny, gdyż będzie to niezwykła atrakcja historyczna w Bieszczadach. Podczas pierwszych prac wykopaliskowych, dowiercono się do 12 metra - działacze twierdzą jednak, iż dopiero od ok. 21 metra będzie można spodziewać się ciekawszych wyników.

CZYTAJ TAKŻE:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.