Reklama

Mija 31 lat od pobytu Jana Pawła II w Rzeszowie. Wspominamy wizyty Ojca Świętego w Polsce. Zobacz archiwalne zdjęcia

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Historia 2 czerwca - ta data jest związana z Janem Pawłem II. Tego dnia 1979 roku rozpoczęła pierwsza pielgrzymka Ojca Świętego do Polski. W 1991 roku Papież-Polak wylądował na lotnisku w Rzeszowie-Jasionce. Sprawdź archiwalne zdjęcia z tej wizyty na Podkarpaciu.

2 czerwca 1979 roku rozpoczęła się pierwsza pielrzymka Jana Pawła II do Polski. Papież odwiedził kolejno Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim, Nowy Targ i ponownie Kraków. Oficjalnym hasłem podróży apostolskiej były pierwsze słowa hymnu ku czci św. Stanisława ze Szczepanowa – "Gaude Mater Polonia" ("Raduj się, Matko Polsko").

Tych wizyt w Polsce było jeszcze siedem. Kolejno: 16–23 czerwca 1983 roku; 8-14 czerwca 1987; 1 czerwca – 9 czerwca 1991 roku i pierwsze odwiedziny na ziemiach obecnego województwa podkarpackiego - Rzeszów, Przemyśl, Lubaczów; 22 maja 1995 rok; 31 maja do 10 czerwca 1997 rok - Dukla, Krosno; 5 czerwca – 17 czerwca 1999 rok (msza święta w Sandomierzu na której było mnóstwo pielgrzymów z Podkarpacia) oraz 16 sierpnia – 19 sierpnia 2002 rok.

O wizycie na Podkarpaciu w 1991 roku przypomniał Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka. Na Facebooku opublikowane zostały wspomnienia z tego dnia. - To było niewątpliwie jedno z najważniejszych wydarzeń dekady w Jasionce. Do przylotu papieża, przygotowywano się solidnie przez wiele miesięcy. 12 listopada 1990 roku na lotnisku w Jasionce wylądował odpowiedzialny za organizację papieskich pielgrzymek ojciec Roberto Tucel wraz z przedstawicielami polskiego Episkopatu, nuncjuszem bp. Alojzym Orszulikiem i przedstawicielami służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo - opisywano te chwile w książce "Skrzydła nad Wisłokiem". 

- Samolot Tu-154 M z papieżem na pokładzie wylądował w Jasionce w niedzielę 2 czerwca 1991 roku punktualnie o godzinie 10.48. Czarny mercedes-trasco w środku kolumny pojazdów odjeżdża z lotniska trasą przez Nową Wieś i Trzebownisko do Rzeszowa, gdzie Ojciec Święty odprawił mszę świętą na błoniach przy Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, który wraz z utworzeniem diecezji rzeszowskiej niespełna rok później został katedrą nowej diecezji - wspominają służby prasowe Lotniska Rzeszów-Jasionka.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy