Szopka sandomierska powstała w XVIII wieku i była rozstawiona w Kościele Ducha Świętego w Sandomierzu. Do 1784 roku należał do zgromadzenia kanoników regularnych de Saxia zwanych Duchakami. W 1819 roku doszło do ważnej zmiany, a szpital i klasztor powierzono siostrom Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo.
Szopka składa się z dziewięciu figur: pasterzy, hajduka, kozaka, trzech królów, wołu i osła. Figury wykonane są ze zgrzebnego lnianego płótna kolorowanego farbami, uformowanego na drewnianej konstrukcji. W figurach symbolizujących trzech królów oraz hajduka, szaty wykonano przy użyciu jedwabnych i brokatowych tkanin oraz koronek i galonów z nici metalowych.
- Część figur ma ubiory stylizowane na polski ubiór kontuszowy, przy komponowaniu których nie zapomniano o jedwabnym pasie kontuszowym i safianowych butach. Figury otaczają rzeźbę wyobrażającą Matkę Bożą, która umieszczona jest na drewnianym polichromowanym foteliku. Rzeźba pochodzi z klasztoru Panien Benedyktynek w Sandomierzu. Wykonana jest z drewna lipowego - czytamy na stronie muzeum.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.