Reklama

Wybierasz się w Beskid Niski? Uważaj na lawiny!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: RDLP Krosno

Wybierasz się w Beskid Niski? Uważaj na lawiny! - Zdjęcie główne

foto RDLP Krosno

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Ekologia i przyroda Leśnicy z RDLP Krosno ostrzegają turystów przed lawinami w Beskidzie Niskim.

Z północnego, stromego stoku trójgarbnego szczytu w Beskidzie Niskim - Cergowej (716 m) schodzą lawiny! Leśnicy z RDLP Krosno ostrzegają turystów wybierających się w podkarpackie góry przed niebezpieczeństwami. 

- W tym roku w kilku miejscach na północnym stoku góry pojawiły się całkiem spore lawiny deskowe, które mogą być zagrożeniem dla wędrujących żółtym szlakiem z Dukli.

- mówi Dominik Jagieła, podleśniczy Nadleśnictwa Dukla (powiat krośnieński) i ratownik GOPR Bieszczady.

- W tego typu górach, jak Beskid Niski, zdarza się to wyjątkowo rzadko, ale Cergowa ma swoją specyfikę. W 2016 roku wraz z Karoliną Kiwior i Rafałem Jakubowiczem z GOPR Bieszczady, zainwentaryzowaliśmy dwie lawiny o długości prawie 80 metrów, z których jedna miała blisko 3200 metrów kwadratowych powierzchni. Nie zbliżajmy się do nawisów śnieżnych uformowanych na Cergowej poprzez wiatry fenowe, gdyż możemy wywołać sporych rozmiarów lawinę. 

- mówi Dominik Jagieła.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy