Reklama

Uwaga ogrodnicy! Pojawił się nowy rodzaj ślimaka. Jest wysoko inwazyjny!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: TPN

Uwaga ogrodnicy! Pojawił się nowy rodzaj ślimaka. Jest wysoko inwazyjny! - Zdjęcie główne

foto TPN

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Ekologia i przyroda Do naszego kraju dotarła nowa odmiana ślimaka. Nie byłoby w tym nic dziwnego, ale pomrów wielki, który przybył z Azji, jest wysoko inwazyjny. Niszczy warzywa i inne rośliny. To nie jest dobry sygnał dla ogrodników.

Na zadziwiający okaz nowego rodzaju ślimaka natrafili pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ten ślimak na zdjęciu to przybysz z południowo zachodniej Europy – pomrów wielki.

Zadziwia swoją wielkością i ubarwieniem turystów w Tatrzańskim Parku Narodowym.  Nie jest to niestety radosna wiadomość, bo jest to obcy dla naszej fauny. Inwazyjny gatunek ślimaka, notowany był na obrzeżu Tatr już w końcu ubiegłego stulecia (Dyduch Falniowska 1991). 

- Wyrośniętego osobnika tego gatunku utopionego w basenie fontanny przy reliktach dawnego dworu Homolaczów w Kuźnicach znalazł niedawno nasz edukator, Marek Kot.

- piszą w mediach społecznościowych pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego

Obecność nawet jednego osobnika może w przypadku tego gatunku oznaczać możliwość rozmnożenia się, bo pomrowy wielkie są obojnakami oraz hermafrodytami i mogą w przypadku braku innej możliwości, rozmnożyć się same, bez drugiego osobnika. Spotkanie takiego kolosa z innymi ślimakami może się dla mniejszych od niego skończyć źle, bo poza rozkładającą się materią organiczną i grzybami pomrowy wielkie pożerają również inne ślimaki.

Pomrów wielki nie ma także oporów, żeby zjadać rośliny, które spotka na swojej drodze. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy