Reklama

Te grzyby zamieniają owady w "zombie". Uwaga! Rosną w polskich lasach

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Ekologia i przyroda Wiele osób słyszało o grzybie, który zamienia mrówki w "zombie". Występuje on w polskich lasach! Chcecie go zobaczyć? Sprawdźcie, na co zwracać uwagę.

Grzybobranie to zajęcie które w Polsce cieszy się dużym zainteresowaniem. Nierzadko całe rodziny spędzają w lesie swój wolny czas na poszukiwaniu ulubionych gatunków, które później wykorzystają jako dodatek do różnych dań. Wiele osób ceni sobie ten czas również z innego powodu. Mianowicie, z powodu możliwości przebywania na łonie natury i zaobserwowania występującej tam przyrody. A ta potrafi naprawdę zadziwić. 

Niebywałe! Zaatakowany owad idzie tam, gdzie chce grzyb 

Zapewne wiele osób, które choć trochę, interesują się otaczającą nas przyrodą słyszały o grzybach, które zamieniają owady w "zombie". Ile jednak wie, że podobny gatunek występuje również u nas? Jak informują Lasy Państwowe, w Polsce spotkamy nie mniej ciekawego kuzyna, wspomnianego gatunki. Mowa o ophiocordyceps ditmarii, który pasożytuje na błonkówkach - infekuje je, rozwija się w ciele ofiary, a po jej śmierci wyrasta np. z głowy, by uwolnić zarodniki. Co ciekawe, owad, którego zaatakował grzyb, wspina się jak najwyżej, by dotrzeć i umrzeć w miejscu, które najbardziej będzie odpowiadało grzybowi, czyli takim tam, gdzie zarodniki będzie miały największy zasięg. Kolejną ciekawostką jest fakt, że zaatakowany owad służy za żywy inkubator.

Jak informuje Rafał Zubkowicz, kierownik zespołu Rzecznika Prasowego Lasów Państwowych, ten grzyby z rodzaju maczużnik to pasożyty owadów i innych grzybów. Nie tworzą okazałych owocników. Nie zawsze udaje się dostrzec kilkunastomilimetrową gąsienicę, a cóż dopiero pasożytujący na niej grzyb. Jak zauważa, niestety to nie jest coś, co można "wypatrzeć w lasach", a raczej coś, co zdarza się zobaczyć entomologowi badającemu owady.

- Występowanie maczużników nie jest związane tak z lasami, jak z konkretnymi gatunkami żywicieli – owadów, grzybów. Maleńki owocnik maczużnika wyrastający z ciała gąsienicy nie zachęca, by go zjeść. Podobnie taki, który rośnie na innym grzybie – zwykle żywiciel jest już na tyle rozłożony, że nawet gdyby to był owocnik grzyba jadalnego, nie wzbudzi zainteresowania grzybiarza.

 

 

 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy