Reklama

Przed nami spektakl spadających gwiazd. Gdzie najlepiej oglądać wyjątkowe zjawisko?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: News4Media

Przed nami spektakl spadających gwiazd. Gdzie najlepiej oglądać wyjątkowe zjawisko? - Zdjęcie główne

Przed nami wieczór spadających gwiazd. | foto News4Media

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Ekologia i przyroda Spadające „gwiazdy” to zjawisko, które występuje niemalże codziennie. Są jednak noce, kiedy jego nasilenie powoduje, że jest szczególnie widoczne dla ludzkiego oka. W niedzielę rozegra się coroczny spektakl, którego bohaterami będą "czerwcowe Bootydy". Gdzie najlepiej oglądać wyjątkowe zjawisko?

Przed nami noc spadających gwiazd. Bootydy uaktywniają się między 22 czerwca a 2 lipca, jednak ich kumulacja przypada na noc z 27 na 28 tego miesiąca. Na ten wyjątkowy pokaz czekają już miłośnicy astronomicznych zjawisk. W Polsce jego widoczność jest bardzo dobra, dlatego warto zarezerwować sobie czas na ich podziwianie.

CZYTAJ TAKŻE:

Niebiański spektakl możemy podziwiać w dowolnym miejscu. Należy jednak pamiętać, że najlepsza widoczność będzie tam, gdzie świeci najmniej miejskich świateł. Jeśli mamy możliwość oglądać Bootydy z innego miejsca, niż własny balkon, najlepiej wybrać polanę, wzgórze, łąkę lub inną lokalizację, gdzie sztuczne oświetlenie nie zakłóci widoku. Warto zaopatrzyć się też w lornetkę i ciepłe okrycie wierzchnie, ponieważ noce bywają jeszcze chłodne.

CO NAS JESZCZE CZEKA?

28 lipca będziemy świadkami podobnego zjawiska. Tym razem na niebie ukażą się meteory z roju Akwarydów. Z kolei 12 sierpnia widoczne będą Perseidy. Na następne zjawiska poczekamy aż do jesieni, kiedy to 8 października "zasypią" nas Drakonidy, a 21 października Orionidy. 19 listopada będziemy mieli do czynienia z równie spektakularnym, częściowym zaćmieniem Księżyca. Nocą z 17 na 18 listopada znów spadną "gwiazdy", tym razem Leonidy. 12 grudnia będziemy oglądać Kometę Borrelly’ego, która przejdzie wyjątkowo blisko Ziemi, i w Polsce będzie widoczna tuż po zachodzie Słońca. Noc 13 grudnia kolejny raz przyniesie nam gwiezdne przedstawienie w postaci Geminidów i Ursydów.

Dla tych, którym astronomicznych rozrywek wciąż jest mało, natura przygotowała jeszcze serię przedstawień z udziałem Księżyca. Jego pełnię w 2021 roku będziemy podziwiać w następujących terminach:

- 24 lipiec,

- 22 sierpień,

- 21 wrzesień,

- 20 październik,

- 19 listopad,

- 19 grudzień.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy