Reklama

W Hucie Komorowskiej znaleziono martwe dziki. Objadły je wilki. ASF nadal jest groźne - mówi Powiatowy Lekarz Weterynarii z Kolbuszowej [DRASTYCZNE ZDJĘCIE]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Ekologia i przyroda Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Kolbuszowej został powiadomiony o znalezieniu szczątków dwóch dzików w Hucie Komorowskiej (gmina Majdan Królewski). Rozkład ich zwłok wskazywał, że nie żyły one już od około trzech tygodni. Dodatkowo zostały objedzone przez dzikie zwierzęta, w tym wilki.

Marek Olszowy, powiatowy lekarz weterynarii poinformował w sobotę (23 kwietnia), że na terenie lasów w Hucie Komorowskiej (gmina Majdan Królewski) zostały znalezione dwie sztuki padłych dzików. 

Rozkład ich zwłok wskazywał, że nie żyły one już od około trzech tygodni. Dodatkowo zostały objedzone przez dzikie zwierzęta, w tym wilki. Przy padłych dzikach znaleziono bowiem odchody wilków. 

- Cały czas apelujemy o jak najszybsze zgłaszanie do PIW-u padłych dzików, aby nie dochodziło do roznoszenie się wirusa.

- zaznacza Marek Olszowy. 

Od padłych zwierząt zostały pobrane próbki. Wyniki badań będą znane w poniedziałek (25 kwietnia). Po znalezieniu padłego dzika powinniśmy postępować według określonych zasad.

- Jeżeli to możliwe, należy oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby - czytamy w ulotce wydanej przez Główny Inspektorat Weterynarii.

- Trzeba powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia oraz zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo  powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej, lub straży miejskiej, lub miejscowego koła łowieckiego.

- W trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości).

- czytamy w komunikacie.

W powiecie kolbuszowskim takie przypadki należy zgłaszać do właściwego lekarza weterynarii

 
Na mapie zaznaczono miejsce znalezienia padłych dzików. 
 

Artykuł pochodzi z portalu korsokolbuszowskie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy