Reklama

Krwawy Księżyc i najdłuższe zaćmienie w tym stuleciu. Jest szansa, że zobaczymy je w Polsce?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Krwawy Księżyc i najdłuższe zaćmienie w tym stuleciu. Jest szansa, że zobaczymy je w Polsce? - Zdjęcie główne

Sprawdź gdzie zobaczysz to niezwykłe zjawisko. | foto Pexels

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Ekologia i przyroda Takiego zaćmienia Księżyca nie było od 1440 roku, a kolejny raz to zjawisko powtórzy się dopiero w 2669 roku! Ziemia znajdzie się między Słońcem a Księżycem, dzięki czemu nasz naturalny satelita zyska czerwonawy odcień.

19 listopada Ziemia znajdzie się pomiędzy Słońcem a Księżycem, w efekcie nasza planeta rzuci cień na satelitę. Aż 97 procent tarczy Księżyca zostanie zasłonięta i przybierze czerwonorudy odcień. To niezwykle rzadkie zjawisko!

Tymczasem Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, który prowadzi na Facebooku profil "Z głową w gwiazdach" wskazuje, że w Polsce możemy to zjawisko zobaczyć, ale na transmisjach internetowych.

- Niestety, tym razem w Polsce będziemy musieli obejść się smakiem. Pechowo dla nas zjawisko rozpocznie się… zaledwie 3 minuty po zachodzie Księżyca w Warszawie. W zachodniej Polsce obserwatorzy na zaledwie kilka minut znajdą się w zasięgu zaćmienia, ale jego niskie położenie nad horyzontem i subtelna faza półcieniowa w tym czasie, praktycznie nie dadzą szans na dostrzeżenie niczego, poza zwykłym zachodem naszego satelity. Wszystko co zobaczymy, jeśli chmurwy pozwolą (a nie pozwolą), to piękny zachód Księżyca w pełni, tak jak na poniższym zdjęciu.

- napisał na swoim Facebooku.

Zaćmienie w całości będą mogli zobaczyć mieszkańcy praktycznie całej Ameryki Północnej. O wschodzie lub zachodzie Księżyca, zjawisko zobaczą obserwatorzy w Ameryce Południowej, wschodniej części Azji i Australii. 

- Księżyc rozpocznie wędrówkę przez półcień Ziemi o 7:02:09 (czasu środkowoeuropejskiego). Dokładnie o 8:18:42 jego tarcza zetknie się z główną częścią ziemskiego cienia, co da początek zaćmienia częściowego. Jego maksimum o fazie 0,974 nastąpi o 10:02:55, a koniec o 11:47:04. Później czeka nas jeszcze faza półcieniowa która potrwa do 13:03:40, co definitywnie zakończy zaćmienie.

- uzupełnia Karol Wójcicki.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy