reklama

Polskie Parki Narodowe. Tu zobaczycie "skrawek" prawdziwej przyrody. Dziś nie natraficie na nic piękniejszego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Ekologia i przyrodaTę stronę i fanpage powinni znać nie tylko miłośnicy podróży, ale także podróżnicy zachwycający się przyrodą odległych zakątków świata. W tym przypadku bez wątpienia doskonale pasuje powiedzenie "cudze chwalicie, swego nie znacie". O czym mowa? Sprawdźcie.
reklama

Polska jest różnorodna i piękna. Niby o tym wiemy, jednak często zapominamy i chwalimy, to co zobaczyliśmy poza granicami kraju. Tymczasem nie trzeba daleko wyjeżdżać, aby zobaczyć niezwykłe krajobrazy i podejrzeć jak na wolności żyją różnorodne zwierzęta. Na szczęście, dzięki pewnym ludziom, mamy szansę przypomnieć sobie, że takie "cuda" mamy na wyciągniecie ręki. O kim mowa? O założycielach strony Polskie Parki Narodowe

Historia, którą warto się podzielić i warto ją "zaobserwować" 

Strona jest fanpejdżem Związku Pracodawców Polskich Parków Narodowych, samodzielnego zrzeszenia wszystkich 23 parków narodowych w Polsce. Pomysłodawcą tego fejsbukowego przedsięwzięcia był dyrektor Karkonoskiego PN, a jednocześnie prezes ZP PPN - dr inż. Andrzej Raj. 
Pierwszym zamysłem i celem było publikowanie wiadomości i aktualności z PN.  Strona ewoluowała jednak w kierunku otwartej na współtworzenie - nie tylko przez pracowników PN - społeczności, do której każdy może dołączyć i pomóc jej rosnąć. 
O ile w początkowym okresie publikowaliśmy jedynie materiały  - teksty, filmy i fotografie, związane bezpośrednio z parkami narodowymi, tak dziś pojawiają się na naszej stronie prace miłośników przyrody niekoniecznie związanych zawodowo z jej ochroną. Innymi słowy, nie tylko pracownicy parkowi współtworzą fanpejdż.  Każdy może wysłać do nas swe prace. Nie ma tu ograniczeń wiekowych, ani technicznych; nie trzeba dysponować profesjonalnym sprzętem; aparatem fotograficznym z obiektywem za tysiące złotych. Bardzo cenimy historie, którymi dzielą się z nami nasi Czytelnicy, relacje z obserwacji dzikich gatunków w ich naturalnym środowisku. 
 - opowiada Antoni Gąssowski, administrator strony.  Dodaje, że obok bardziej przypadkowych fotografów są też zawodowcy - niezależni artyści i fotograficy, związani i niezwiązani z parkami narodowymi. 
Utrzymujemy kontakt z artystami i pasjonatami z całego świata - od Europy po Azję. Wszystkim nam przyświeca idea poszanowania i miłości do dzikiego świata i jego bezcennych skarbów. Koniecznie trzeba tu dodać, że nie namawiamy nikogo do realizowania podobnego hobby za wszelką cenę. Presja turystyczna (i można powiedzieć - fotograficzna) na dzikie i często chronione obszary, jest coraz większa i bywa bardzo szkodliwa dla naturalnych ekosystemów. Obserwując i fotografując dziką przyrodę pamiętajmy o zasadach etycznego podejścia do niej, o zasadach poruszania się po parkach narodowych i innych obszarach chronionych. 

Dzięki tym pasjonatom możemy podglądać takie skrawki przyrody 

Pan Antoni przyznaje, że wyjąwszy określone przypadki, moderatorowi pozostawiona jest wolność w procesie wyboru treści publikacji.
Jako moderator nie podpisuję swych tekstów, ale na Fb PPN obecnych jest wiele autorskich artykułów pracowników parków narodowych, m.in. strażnika Biebrzańskiego Parku Narodowego, Darka Karpa, znanego jako Szary Wilk, przyrodników; Grzegorza Okołowa, Macieja Szajowskiego, oraz pracowników pozostałych parków.  Są tu liczne prace uznanego fotografa i przyrodnika, Cezarego Korkosza z Komitetu Ochrony Orłów, oraz innych. Do grona autorów należą też osoby, które co dopiero włączyły się do społeczności strony. 
Sekretarz związku przyznaje, że na początku nie mieli oczekiwać, co do odbioru strony, nie wiedzieli, czego się mogą spodziewać od obserwatorów. Jak się jednak okazało, z czasem, napływało do nich coraz więcej pozytywnych opinii. 
 Te negatywne doprawdy stanowią promil i najczęściej - przykro to mówić - są raczej niedorzeczne. Niektórzy krytykują nas za to, że namawiamy do poszanowania faktu ochrony gatunków kluczowych dla funkcjonowania naszych ekosystemów, np. wilka.  Widzimy jednak, że ludzi dobrej woli jest więcej! Nie chodzi tu też o jakiś głód pochwał, ale o świadomość, że wypełniamy pewną lukę, a przynajmniej dostarczamy odbiorcom - zwłaszcza w tych trudnych czasach - to, czego potrzebują - skrawka przyrody i to nie tylko dla tych, którzy nie mają możliwości obcowania z nią na co dzień.
Osoby, które nie natrafiły jeszcze na Polskie Parki Narodowe na Facebooku, muszą zajrzeć do naszej galerii. Będą tam miały przedsmak tego, co mogą zobaczyć obserwując ich fanpage w mediach społecznościowych.  

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo