reklama

Spłacacie kredyt hipoteczny? Sprawdźcie, co z wakacjami kredytowymi 2024

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Spłacacie kredyt hipoteczny? Sprawdźcie, co z wakacjami kredytowymi 2024 - Zdjęcie główne

Wakacje kredytowe mają w tym roku zacząć obowiązywać w marcu. | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Biznes i gospodarka Wielu osobom w 2022 i 2023 roku wakacje kredytowe pozwoliły przetrwać trudny okres, kiedy raty ich kredytów były bardzo wysokie. Dla innych natomiast była to szansa, aby powiększyć kwotę oszczędności na czarną godzinę lub nadpłacić kredyt i tym samym obniżyć jego koszt. Czy będzie to możliwe w tym roku?
reklama

Wiele osób, które kupiły mieszkanie, czy też dom na raty zastanawia się, co dalej z wakacjami kredytowymi? Czy tym roku program będzie kontynuowany? Jeżeli tak, to na jakich zasadach? Już wiadomo, oto szczegóły.  

Wakacje kredytowe w 2024 roku. Kiedy wejdą i na jakich zasadach? 

Program będzie kontynuowany, jednak z wakacji nie skorzystają już wszyscy kredytobiorcy, którzy złożyli wnioski o zawieszenie rat w 2022 i 2023 roku.

W 2024 roku z wakacji kredytowych będzie można skorzystać od 1 marca 2024 roku. Wynika to z konieczności wejścia w życie przepisów projektu ustawy. Pierwsze możliwe zawieszenie w pierwszym kwartale przypadnie więc na marzec. Łącznie w tym roku kredytobiorca będzie mógł mieć 4 miesiące wakacji od płacenia rat (jeden miesiąc na każdy kwartał roku). Jednak to spłacający podejmuje decyzje o tym, kiedy i ile razy skorzysta z tej możliwości.

Wnioski, podobnie jak to miało miejsce w poprzednich latach, trzeba będzie złożyć do banku, w którym wzięło się kredyt hipoteczny. Będzie to można zrobić osobiście, mailowo lub poprzez bankowość elektroniczną. Spłata kredytu zostaje zawieszona w dniu dostarczenia do placówki odpowiedniego wniosku. Oczywiście, tylko w przypadku, kiedy zostanie on rozpatrzony pozytywnie. Aby się tak stało, należy spełnić poniższe warunki. 

  • Z wakacji mogą skorzystać osoby, które wzięły kredyt przed 1 lipca 2022 roku.
  • Program będzie przysługiwać osobom, których miesięczna rata kredytu w ostatnich trzech miesiącach przekroczy 35 proc. ich dochodów (wszystkich domowników, nie tylko kredytobiorcy). Pod uwagę będą brane dane zebrane z okresu poprzedzającego złożenie wniosku. Obliczenia powtarzane będą co kwartał. Co ważne, nie ma znaczenia kwota kredytu. 
 

Autorem projektu skierowanego do części kredytobiorców jest Ministerstwo Finansów. Według założenia roczny koszt wakacji kredytowych będzie kosztował państwo maksymalnie 3,6 mld zł, a nie jak dotychczas 13 mld zł. Zdaniem pomysłodawców, wakacje kredytowe w tym kształcie obejmą ok. 420 tys. umów kredytowych. 

Ekonomista Rafał Mundry zaapelował do Ministerstwa Finansów o stworzenie rządowego kalkulatora, który pomoże kredytobiorcom obliczyć, czy mają szansę na rządową pomoc. Policzył on również, przy jakim dochodzie netto (na rękę) w gospodarstwie domowym będzie można skorzystać z wakacji kredytowych w 2024 roku. 

Pierwsze wakacje kredytowe zostały wprowadzone w 29 lipca 2022 roku. Z programu mógł wówczas skorzystać każdy konsument, który zaciągnął kredyt hipoteczny w walucie polskiej na własne potrzeby mieszkaniowe. Ulga w spłacie rat obejmowała maksymalnie 8 miesięcy do końca 2023 r. Skorzystanie z wakacji oznacza jednak, że okres kredytowania się wydłużył, ale bank nie naliczył przy tym ani złotówki odsetek. Jedyne opłaty, jakie mogły się w tym czasie pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korsosanockie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama