Reklama

Nowe limity dla dorabiających emerytów i rencistów. Tyle wynoszą od 1 marca

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Nowe limity dla dorabiających emerytów i rencistów. Tyle wynoszą od 1 marca - Zdjęcie główne

Aby ZUS nie wstrzymał wypłaty świadczenia, przychód z dodatkowej pracy rencisty lub wcześniejszego emeryta nie może przekroczyć 8 tys. 753 zł i 60 gr miesięcznie. | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Biznes i gospodarka ZUS poinformował, że osoby, które pobierają świadczenia i jednocześnie pracują, ale nie osiągnęły jeszcze powszechnego wieku emerytalnego, mogą teraz dorobić więcej do budżetu domowego.

Od 1 marca 2023 roku obowiązują nowe limity dorabiania do rent i emerytur bez pomniejszania lub tracenia świadczenia. Zobacz, jakiego progu nie możesz obecnie przekroczyć. 

Jesteś na rencie lub wczesnej emeryturze? Będziesz mógł dorobić więcej niż w poprzednim kwartale 

Górne kwoty przychodu zmieniają się co trzy miesiące. Po ich przekroczeniu ZUS może zmniejszyć, a nawet zawiesić wypłacaną rentę lub emeryturę. Od marca limity są wyższe niż w poprzednim kwartale. Jak poinformowała nas Monika Kiełczyńska z ZUS, dodatkowy miesięczny przychód, który nie spowoduje zmniejszenia emerytury bądź renty wynosi obecnie 4 tys. 713 zł i 50 gr. Powyżej tej kwoty świadczenie będzie pomniejszane, a żeby nie zostało całkowicie wstrzymane dodatkowy przychód w tym okresie nie może być wyższy niż 8 tys. 753 zł i 60 gr

Od grudnia 2022 roku do końca lutego 2023 r. kwoty te wynosiły odpowiednio 4 536,50 zł brutto oraz 8 424,90 zł brutto. Teraz można więc dorobić więcej. 

Jeśli zarobki, które emeryt lub rencista uzyskuje z dodatkowego przychodu, będą się wahać w granicach od 70 proc. do 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia (czyli od 4 tys. 713 zł i 50 gr do 8 tys. 753 zł i 60 gr.), wówczas świadczenie z ZUS będzie zmniejszone o kwotę przekroczenia. Nie będzie ona jednak wyższa niż kwota maksymalnego zmniejszenia

– zaznacza rzecznik prasowy  ZUS, Paweł Żebrowski.  

Kwota maksymalnego zmniejszenia jest różna dla poszczególnych świadczeń, a od marca 2023 r. do końca lutego 2024 r. wynosi:

  • 794,35 zł  dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
  • 595,80 zł  dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
  • 675,24 zł dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.
 

Jak obliczyć konkretny przypadek? Jeżeli "wcześniejszy" emeryt lub rencista zarobi miesięcznie 5 tys. 500 zł, to przekracza limit o 786 zł 50 gr i o tyle zostanie pomniejszone jego świadczenie. Jeżeli zarobi 6 tys. zł brutto, to przekracza limit o 1286 zł i 50 gr - wówczas jednak jego świadczenie będzie zmniejszone o 794 zł i 35 gr, bo tyle wynosi w jego przypadku kwota maksymalnego zmniejszenia (a nie o 1286 zł i 50 gr). W końcu, jeżeli rencista lub emeryt, który przeszedł wcześniej na emeryturę, zarobi miesięcznie 8 tys. 753 zł i 60 gr lub więcej, to wówczas jego renta lub emerytura zostanie zawieszona i nie dostanie z tego tytułu ani złotówki. 

Ci świadczeniobiorcy nie muszą się martwić, że dostaną mniej pieniędzy

Musimy pamiętać, że nie wszyscy renciści i emeryci muszą się martwić, że ich świadczenie zostanie obcięte, jeżeli zdecydują się na pracę. Na limity osiąganych zarobków przy równoczesnym pobieraniu świadczenia nie muszą uważać osoby, które przeszły na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, czyli kobiety po 60. roku życia i mężczyźni po ukończeniu 65 lat. Bez ograniczeń mogą też dorabiać niektórzy renciści. Mowa o osobach, które pobierają renty dla inwalidów wojennych lub inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy powstała w związku ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy także rent rodzinnych, które przysługują po osobach uprawnionych do tych świadczeń.

Do śledzenia kwot granicznych nie są ponadto zobowiązani renciści pobierający rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Te osoby również mogą zarobkować bez ograniczeń.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy