Reklama

Najmniejsze i najbogatsze firmy na Podkarpaciu. Sprawdź ranking TOP 35 "Diamenty 2023" Forbesa [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Biznes i gospodarka Pora na ostatnią odsłonę "Diamentów 2023" Forbesa. Tym razem sprawdzamy, które małe firmy - czyli takie z przychodami od 5 do 50 milionów złotych - na Podkarpaciu mają za sobą najlepszy czas i mimo kryzysu są na ścieżce rozwoju.

Kontynuujemy naszą podróż przez świat biznesu na Podkarpaciu. Tym razem na podstawie rankingu Forbesa "Diamenty 2023" prezentujemy najbogatsze i dynamicznie rozwijające się małe firmy z naszego województwa.

Przypomnijmy. Nagrodzone firmy podzielone są na trzy kategorie według przychodów ze sprzedaży w ostatnim roku obrachunkowym: firmy małe z przychodem ze sprzedaży od 5 do 50 milionów złotych, firmy średnie z przychodem ze sprzedaży od 50 do 250 mln zł, firmy duże z przychodem ze sprzedaży powyżej 250 mln zł. 

WYRÓŻNIENI

Redakcja "Forbes" zaznacza, że laureatem na Podkarpaciu jest spółka ML System +, zajmująca się montażem modułów fotowoltaicznych i systemów BIPV polskiego producenta ML System. W 2021 roku spółka wypracowała przychody przekraczające 97 mln zł, a zysk wyniósł 3,2 mln zł. Na drugim miejscu, z przychodami przekraczającymi 12,7 mln zł, znalazło się Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego w Łukawicy, a na trzecim miejscu - kolejna mała firma - Grupa Producentów Rolnych Iżowscy Group. Jej przychody w 2021 roku przekroczyły 9 mln zł.

Oczywiście są niespodzianki, bo na przykład wśród wyróżnionych małych firm znalazła się choćby fundacja, a także jest miejsce dla zakładów komunalnych.

Wywiadownia Dun & Bradstreet Poland zebrała dane firm, które złożyły w terminie raporty do Krajowego Rejestru Sądowego za okres 2021–2017. Na tej podstawie powstała tegoroczna, rekordowo długa lista blisko 20 tys. przedsiębiorstw, którym Dun & Bradstreet Poland przyznała pozytywny rating wiarygodności i ryzyka współpracy, mają wysoką płynność bieżącą i nie zalegają kontrahentom z płatnościami. Przedsiębiorstwa spełniające wszystkie te warunki dodatkowo musiały wykazać się dodatnim wynikiem finansowym oraz wartością kapitałów własnych.

- Wartość przedsiębiorstw (W) jest średnią ważoną ich majątku (Wm) i wartości dochodowej (Wd) według wzoru: ŚW = (Wm + 2Wd) / 3. Majątek wyceniono na podstawie średniej arytmetycznej jego wartości likwidacyjnej oraz wartości księgowej netto spółki, która kwotowo odpowiada kapitałowi własnemu firm pomniejszonemu o wartości niematerialne i prawne. Wartość dochodowa to z kolei średnia zysków z lat 2017-2021. Wycena wartości nie uwzględnia wartości marek handlowych i dotyczy końca 2021 roku - wylicza Tomasz Starzyk z Dun & Bradstreet Poland.

Poznaj zatem najmniejsze i najbogatsze firmy na Podkarpaciu. Sprawdź ranking TOP 35 "Diamenty 2023" Forbesa. Szczegóły w naszej galerii.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy