Reklama

Ekonomista Dominik Łazarz o socjalnych obietnicach Prawa i Sprawiedliwości. "800 plus to kolejna odsłona walki o utrzymanie władzy" [FELIETON]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Ekonomista Dominik Łazarz o socjalnych obietnicach Prawa i Sprawiedliwości. "800 plus to kolejna odsłona walki o utrzymanie władzy" [FELIETON] - Zdjęcie główne

Dominik Łazarz o rozdawnictwie socjalnym PiS. | foto Pexels

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Biznes i gospodarka "500 plus" wzrośnie o 300 złotych. To temat numer jeden na politycznej scenie Polski od ostatniego weekendu. O komentarz poprosiliśmy ekonomistę Dominika Łazarza. - Obiecane "800 plus" nie wpłynie kompletnie na dzietność, mało tego bardzo negatywnie wpłynie na inflację.

– W nowy rok wejdziemy z wyższym świadczeniem na dzieci. 500 plus zostanie bowiem zamienione w 800 plus – zapewnił lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Opozycja grzmi, a co na to specjaliści?

Dominik Łazarz o "800 plus": - Socjalne obietnice szefa Prawa i Sprawiedliwości to kolejna odsłona walki o utrzymanie władzy. Gdy wprowadzano "500 plus" argumentowano to niską dzietnością. Tymczasem wydano wiele miliardów złotych i mamy odwrotny efekt, w Polsce urodziło się w ostatnim roku najmniej dzieci od zakończenia drugiej wojny światowej i z roku na rok jest coraz gorzej, od momentu wprowadzenia "500 plus". Obiecane "800 plus" nie wpłynie kompletnie na dzietność, mało tego bardzo negatywnie wpłynie na inflację, którą już mamy na rekordowo wysokim poziomie, jednym z najwyższych w Unii Europejskiej. Co pokazuje, że wydawać pieniądze jest łatwo, zwłaszcza żeby "kupować" głosy wyborców, co przynosi korzyści głównie partii rządzącej.

- Powinno się pomyśleć o takim zorganizowaniu polityki społecznej, aby była ona skuteczna i przynosiła realny efekt w postaci większej liczby urodzeń, a ponadto by państwo wspierało osoby ciężko pracujące, płacące podatki, a nie tak jak czasami teraz się to odbywa, te które nie pracują, ale "umieją" czerpać z benefitów finansowanych z naszych podatków. Pragnę zauważyć, że mamy dziś coraz trudniejszą sytuacje budżetu, przedsiębiorcy zgłaszają coraz większe trudności w prowadzeniu biznesu, ponadto notujemy największy spadek realnej wartości wynagrodzeń od 30 lat, w tych warunkach kolejne 30-40 miliardów złotych na politykę społeczną jest wielką nieodpowiedzialnością. Ponadto, jako ekonomista uważam, że benefit "500 plus" powinien być powiązany z pracą, przykładowo połowa powinna być wypłacana tak jak teraz, druga połowa odliczana w corocznym PIT.

Dominik Łazarz, ekonomista, działacz społeczny, ekspert ds. UE Europe Direct WSIiZ w Rzeszowie oraz Gdańsku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy