reklama

Dodatek węglowy. O tej nowelizacji musisz wiedzieć. Może dotyczyć i ciebie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Dodatek węglowy. O tej nowelizacji musisz wiedzieć. Może dotyczyć i ciebie - Zdjęcie główne

foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Biznes i gospodarkaKolejne zmiany w dodatku węglowym. Musisz o nich wiedzieć, bo niewykluczone, że dotyczą właśnie ciebie. Chodzi o przyznanie świadczenia rodzinom mieszkającym pod tym samym adresem.
reklama

Kolejne korekty w ustawie o dodatku węglowym, to efekt zaproponowanych zmian przez Senat, na które zgodził się Sejm. Dotyczą m.in. możliwości wypłacenia pieniędzy rodzinom, które mieszkają pod tym samym adresem, ale prowadzą osobne gospodarstwa. Ponadto, dodatek mogą otrzymać również rodziny, które nie zgłosiły pieca do CEEB. To ważne zmiany, musicie o nich wiedzieć! 

Nie złożyliście wniosku o dodatek? Nie szkodzi. Samorząd sam może wam przyznać pieniądze 

Nowe zasady przyznawania dodatku węglowego Sejm przyjął 27 października, a 2 listopada ustawa została podpisana przez Prezydenta RP.

reklama

Można powiedzieć, że to prawdziwa rewolucja w ustawie o dodatku węglowym. Przyjęta nowelizacja zakłada, że pieniądze trafią nawet do rodzin, które z różnych powodów nie złożyły wniosku o dodatek, czy też nie złożyły deklaracji do CEEB. Teraz gmina, czy też miasto, będzie mieć prawo z własnej inicjatywy przeprowadzić wywiad środowiskowy i wydać decyzję administracyjną w tej sprawie. Mało tego, w takim przypadku, samorząd sam będzie mógł zrealizować procedurę uzyskania wpisu do centralnej ewidencji. 

Musimy jednak wiedzieć, że prezydent, burmistrz, czy też wójt może podjąć decyzję o przyznaniu dodatku w kwocie 3 tysięcy złotych, ale nie musi. 

Jeden adres i kilka dodatków. To znowu jest możliwe! 

Kolejną istotną zmianą, jest możliwość przyznania kilku dodatków na jeden adres, jeżeli gmina uzna, że faktycznie mieszka tam kilka rodzin, tworzących odrębne gospodarstwa domowe, w którym każda rodzina zajmuje osobnym lokal, ma swój piec węglowy albo jeden piec współdzieli z innymi gospodarstwami domowymi.

reklama

Czym jest pojęcie "odbrębny lokal"? Tego, jak informuje samorządowy portal Infor, ustawa dokładnie tego nie definiuje. Zasadniczo jednak chodzi o sytuacje, kiedy w domu wyodrębniona jest część mieszkalna tylko do użytku przez jedną rodzinę. Zewnętrznymi przejawami "odrębnych lokali” są osobne:

  • wejścia,
  • liczniki prądów,
  • łazienki,
  • ubikacje,
  • kuchnie,
  • garaże na samochód przypisane do poszczególnych części mieszkania albo domu, a także
  • osobno wykupiony dostęp do Internetu, telewizji kablowej/satelitarnej,
  • osobno składane deklaracje śmieciowe. 
 

Do tej pory, jeżeli wniosek o wypłatę dodatku węglowego złożyło więcej niż jedno gospodarstwo  mieszkające pod tym samym adresem, pieniądze otrzymywał wnioskodawca, który złożył dokument jako pierwszy. Posłowie zdecydowali się na ten zapis, po tym, jak gminy zaczęły donosić o różnych dziwnych sytuacjach, które miały miejsce, m.in. kiedy to małżeństwa "przypominały" sobie, że są w separacji i składały dwie odrębne deklaracje. 

reklama

Co ważne, do postępowań w sprawie wypłaty dodatku węglowego wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia nowych przepisów w życie, stosuje się nowe zasady. Dlatego też rodziny, które otrzymały już decyzje odmowne, mogą ponownie złożyć wniosek o wypłatę dodatku.

Wnioski można składać osobiście lub przez internet do 30 listopada 2022 r. Przypomnijmy, że we wrześniu wprowadzono zmiany w ustawie dotyczące terminu rozpatrzenia wniosku - teraz gminy na rozpatrzenie i wypłatę dodatku węglowego mają aż 2 miesiące.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo