reklama

Minister Adam Szłapka dla naszego portalu o zyskach i wyzwaniach Polski w UE

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: KPRM

Minister Adam Szłapka dla naszego portalu o zyskach i wyzwaniach Polski w UE - Zdjęcie główne

Adam Szłapka, minister ds. Unii Europejskiej, ocenia, że Unia to większe bezpieczeństwo w niebezpiecznym świecie. | foto KPRM

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Kraju Adam Szłapka, minister ds. Unii Europejskiej, w rocznicę 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej wylicza wynikającego z tego członkostwa zyski. Wskazuje też jednak wyzwania, przed którymi w najbliższej perspektywie stanie nie tylko Unia Europejska jako całość, ale i sama Polska.
reklama

Adam Szłapka, minister ds. Unii Europejskiej, podsumowuje 20 lat Polski w Unii Europejskiej.

20 lat polskiego członkostwa w Unii Europejskiej to przede wszystkim jednoznaczne potwierdzenie naszej przynależności do wspólnoty Zachodu. Nie tylko staliśmy się częścią wielkiego projektu integracji Europy, ale zaczęliśmy współdecydować o jego przyszłości. Unia Europejska, która jest symbolem takich wartości jak demokracja, praworządność i prawa człowieka, stała się ich gwarantem także dla polskiego społeczeństwa. Polska także wnosi swój ważny wkład w rozwój demokracji w samej Unii, dzieląc się swoim unikatowym doświadczeniem z zakresu transformacji i walki z populizmem

Nie ulega wątpliwości, że dzięki członkostwu w UE jesteśmy bezpieczniejsi w niebezpiecznym świecie. Nasze trwałe i silne powiązanie ze wszystkimi państwami członkowskimi jest nieocenione w szczególności dziś, kiedy jesteśmy świadkami agresji Rosji na Ukrainę. Warto podkreślić, że Unia to także bezpieczeństwo energetyczne, żywnościowe, ekonomiczne.

20 lat członkostwa w UE to także dwie dekady szybszego rozwoju. Polska stała się liderem wzrostu – od momentu akcesji polski PKB podwoił się. W tym samym czasie bezrobocie spadło z 9% do 3%. Polskie przedsiębiorstwa podbiły Europę, gdzie ich eksport poszybował z 60 mld do 350 mld euro. Wreszcie fundusze unijne zmieniły oblicze polskich miast i miasteczek, a  także polskiej wsi. Inwestycje w infrastrukturę, w szkoły, w ochronę środowiska widzimy codziennie i wszyscy z nich korzystamy.

Z otwarcia granic korzystają nie tylko przedsiębiorcy i pracownicy, ale także studenci, m.in. w ramach programu Erasmus, czy rodziny udające się na wakacje w najróżniejsze zakątki Europy.

Członkostwo w Unii Europejskiej to także wyzwania. Będąc jednym z największych i najważniejszych państw członkowskich wzięliśmy na siebie odpowiedzialność za przyszłość wspólnoty. Często zapominamy, że Unia Europejska to nie jest jakaś mityczna Bruksela, to jesteśmy my. Żeby być skutecznym w ramach UE, trzeba być wiarygodnym i nastawionym na współpracę. Niestety, osiem z 20 lat członkostwa nie było przez nas dobrze wykorzystane, ponieważ polski rząd sam zepchnął się na margines integracji.

Na szczęście odzyskaliśmy reputację i moc sprawcza. Przed Unią  ogromne wyzwania: wojna w Ukrainie, zmiany klimatu, zagrożenie populizmu. Unia chce być liderem zmian, ale nie zawsze jest w stanie skutecznie realizować swoje cele. Unia musi się zmieniać, by działać szybciej i bardziej efektywnie. Tylko bardziej skuteczna wspólnota będzie mogła odgrywać rolę mocarstwa na światowej arenie. Unia musi być w stanie obronić własną demokrację, strzec wartości, na których została założona, przeciwstawić się ingerencjom z zewnątrz. Potrzebujemy Unii bliższej ludziom, słuchającej obywatelek i obywateli, lepiej komunikującej zmiany i wyjaśniającej wielkie wyzwania.

Na szczęście Unia to projekt, który wciąż się tworzy, ciągle się zmienia. Polska ma szansę być motorem tych zmian, siłą własnego doświadczenia i poprzez umiejętność budowania sojuszy.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu korsosanockie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama