reklama

Święto Pracy i pochody pierwszomajowe w Tarnobrzegu, Stalowej Woli oraz Mielcu. Może kogoś poznajesz? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Święto Pracy i pochody pierwszomajowe w Tarnobrzegu, Stalowej Woli oraz Mielcu. Może kogoś poznajesz? [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
34
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia Kto pamięta pierwszomajowe wiece? Dla tych, którzy uczestniczyli w tamtych wydarzeniach mamy miłą pamiątkę i trochę wspomnień. Tak wyglądało Święto Pracy w Stalowej Woli, Tarnobrzegu oraz w Mielcu.
reklama

To był symbol Polski Ludowej. Pochody na Święto Pracy w każdej miejscowości w kraju. Dla części był to przykry obowiązek, a dla innych początek dnia wolnego i zabawy.

Tłumy na pochodach, sztandary z hasłami propagandowymi, portrety przywodców Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, rekwizyty z zakładów pracy, albo organizacji lub klubów sportowych. I tak harcerze, sportowcy, górnicy, hutnicy. Każda grupa społeczna miała tam swoją reprezentację. Obowiązkowe były flagi czerwone i biało-czerwone. Wzdłuż trasy pochodu wywieszano ogromne portrety przywódców komunistycznych: Józefa Stalina, czy też Bolesława Bieruta. W pochodzie były niesione również portrety przodowników pracy.

1 maja w historii

- Formalnie 1 maja stał się ustawowym świętem państwowym dopiero w roku 1950, jednak od roku 1945 dla wszystkich było oczywiste, że dla rządzących rocznica ta ważniejsza jest niż wszystkie inne. Uroczystości obowiązkowo odbywały się w całym kraju: poczynając od Warszawy, gdzie na trybunie ustawiało się całe kierownictwo partyjno-rządowe, aż po wsie i małe miasteczka - pisze Muzeum Historii Polski.

Manifestanci kostiumem, rekwizytami i gestykulacją wskazywali wykonywany przez siebie zawód. Odgrywali rolę zbiorowego aktora: tworzyli żywe alegorie ideologicznych cnót i wartości.

Najczęściej wyobrażane były zawody związane z pracą fizyczną. Hutnicy maszerowali w maskach ochronnych, górnicy nosili kaski i zarzucone na ramię świdry; junacy Służby Polsce trzymali łopaty, pracownicy budowlani mieli na twarzach okulary spawalnicze. Strażacy defilowali z wężami gaśniczymi, lekarze w kitlach i ze stetoskopami, rybacy nieśli sieci, murarze – kielni, rolnicy – wycięte z kartonu snopy zboża, rozmiarami przypominające wielkanocne palmy. Było także miejsce dla inteligencji - studentów, literatów, dziennikarzy itd.

Ostatni pochód odbył się w 1988 roku. 1 maja 1989 roku PZPR  po raz pierwszy w swej historii odwołała pochody z okazji Święta Pracy. Powodem była Solidarność, która mogła całkowicie zdominować pochody.

Pochody pierwszomajowe w Tarnobrzegu, Stalowej Woli oraz Mielcu. Może kogoś poznajesz? Zdjęcia zostały zrobione w latach 50-tych, 60-tych, 70-tych, a ostatnie pochodzą z 1987 roku.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama